רוח סולארית

11 ביולי 2018

רוח סולארית, הצעה לתחרות, אשלים
המבנה המוצע נוכח ומתנשא לאוויר כמו שאף מבנה אחר לא עשה לפניו בחלקים אלה של הארץ. הוא שם בכדי לשרת את אותה ארץ וליצור מערכת יחסים עם גרמי הטבע המרכיבים את הסביבה. גוף עצום שכל מטרתו המוצהרת היא כספק כוח של חיי החול, יכול לספק גם צרכים אחרים הנוגעים לרוח האדם. מעין דואליות בין הנוכח, הפיזי והברור לבין המתעתע והבלתי קבוע הנצחי. הבניין מציע התייחסות לא רק לצרכינו הגשמיים אלא גם לצורך האנושי הבלתי נגמר לתהות, להתרגש ולהשתאות.
"Spiritually we cannot live by merely reiterating borrowed or inherited knowledge. Inquire of your soul what does it know, what does it take for granted. It will tell you only no-thing is taken for granted; each thing is a surprise." (Abraham Joshua Heschel)
כשם שהאור מפעיל את כוחו על המבנה גם הרוח תורגש עליו והוא יגיב לה באופן מיידי. הראש יגיב לאור,עם זאת, עור הגוף שכל תפקידו הוא לכאורה לשאת את הראש יגיב לכל מצב רוח מדברי, הוא לעולם יהיה בתנועה, לפעמים שקט ולפעמים מסוחרר כאותו עלעול חול שבא משום מקום מסתחרר ונעלם. כשם שהרוח הסולארית מביאה חלקיקים ממקור החיים שעל פני הארץ, שמש, ומציגה אותם לראווה בקטבים במה שקרוי הזוהר הצפוני, המבנה המוצע יציג את עוצמת האור, אותו הכוח שמייצר אנרגיה אין סופית בד בבד לאסתטיקה של חוסר היציבות של האוויר, הרוח.
מעטפת המבנה מורכבת מטבעות אליפטיות זהות בגודלן ובמבנה שלהם הנערמות באופן לא רגולרי אחת על השנייה ויוצרות מבנה מדורג לצורך יצירת קו חזית רך. כל טבעת מורכבת מ26 קורות U באורך של 6 מ' האחת.כל זוג טבעות חופף במרחק של 2 מ' אחת מעל השנייה. זוג טבעות נושאות סדרה של פאנלים הממוקמים על ציר מסתובב. כל פאנל מסתובב באופן עצמאי על פי תנודת הרוח. בשל ריבוי הפאנל והיותם מורכבים משני חומרים בגוונים וברק שונים סיבוב הרוח ייצור תחושה של תנועה מתמדת על מעטפת הבניין. בעת החשכה כל ציר מסתובב יהיה מחווט לדינמו פשוט המאיר נורה בעוצמות משתנות על פי מהירות סיבובו. מה שיגרום לאפקט של תאורה משתנה .